ROŚLINY AKWARIOWE

ROŚLINY AKWARIOWE - to nie tylko dekoracja Dawniej rośliny pojawiały się w akwariach tylko i wyłącznie w celach dekoracyjnych. Dzisiaj wiemy już, jaką ważną rolę odgrywają w ekosystemie każdego zbiornika. W żadnym prawidłowo wyposażonym akwarium nie może zabraknąć bogatej podwodnej flory. Bujna roślinność tworzy na pozór nieprzebytą dżunglę lecz dla ryb jest bardzo pożyteczna.


 ZADANIA ROŚLIN:

  •  produkcja tlenu niezbędnego rybom do życia;
  •  gromadzenie i neutralizowanie związków azotu i fosforu;
  • estetyczne;
  • stabilizacja warunków środowiskowych, dawanie rybom schronienia oraz zapewnienie miejsca do tarła.
Rośliny możemy kupić w różnych postaciach:

nieukorzenione, pojedyńcze lub w pęczkach; sadzonki ukorzenione ( lecz nieposadzone ), sadzonki ukorzenione ( posadzone ), bulwy, kłącza czy cebulki, porcje ( rośliny swobodnie pływające ), rośliny ukorzenione i przymocowane do korzeni i skałek.

Dokonanie wyboru zależy od preferencji - warto jednak zastanowić się nad każdym typem. Niektóre rośliny są zwykle tańsze, więc możemy kupić ich znacznie więcej za jednym razem. Z drugiej strony , piękne egzemplarze przymocowane do ozdobnego kawałka korzenia mogą być droższe, ale za to robią dużo większe wrażenie na odbiorcy.


ROŚLINY SWOBODNIE PŁYWAJĄCE DO TROPIKALNEGO AKWARIUM SŁODKOWODNEGO : 

Azola karolińska ( Azolla caroliniana ) - szybko rosnąca, jest paprotką, nie mchem

Paprotka ( Ceratopteris spp ) - może rosnąć także jako roślina submersyjna, ukorzeniona

Salwinia ( Salvinia spp ) - paprotka. dostępnych jest kilka gatunków.

Wgłębka wodna ( Riccia fluitans ) - wątrobowiec wodny tworzący gęstą warstwę

Piscja osokowata ( Pistia stratiotes ) - nieodpowiednie dla małych zbiorników 

Rzęsa ( Lemma spp ) - szybko rosnąca, często wprowadzana na przykład z innymi roślina

Poniżej przedstawię pokrótce kilka roślin akwariowych:


Echinodorus angustifolius 
ŻABIENICA DŁUGOLISTNA 


Występowanie: Brazylia
Cechy: długolistna, tworząca rozłogi roślina rozetowa, forma triploidalna żabnicy boliwijskiej. Podwodne liście wstęgowate o długości do 60 cm i szerokości do 0,4 cm, jasnozielone.
Uprawa: doskonała roślina akwariowa, wymaga sporo światła, przystosowuje się do parametrów wody, dobry wzrost także w wodzie twardej. Temperatura: 20-28 stopni C. pH 6,5 - 7,8
Zastosowanie: idealna do kształtowania obrzeży, jako grupa roślin na środku i z tyłu akwarium.
Moja ocena: godna polecenia, w dobrych warunkach bujnie rosnąca.


Echinodorus bleherae
ŻABIENICA BLEHERA


Występowanie: nieznane
Cechy: średnia lub duża roślina kłączowa, liście rozetowate, podwodne z ogonkami długości do 20 cm, bardzo wąsko eliptyczne, długości do 40 cm i szerokości 8 cm, zielone.
Uprawa: najbardziej popularna i dobrze rosnąca żabienica o wspaniałych właściwościachwzrostu, dobrze przystosowuje się do intensywności światła i jakości wody, dla silniejszych egzemplarzy do podłoża polecam zastosowanie dodatku gliny oraz oczywiście nawożenie od czasu do czasu. Temperatura: 22-28 stopni C. pH 6,0 - 8,0
Zastosowanie: roślina pojedyńcza.
Moja ocena: godna polecenia.


Cryptocoryne hudoroi
ZWARTKA HUDORO


Występowanie: Borneo.
Cechy: średniej wielkości roślina kłączowa, liście w rozecie z ogonkiem o długości do 26 cm. Blaszka liściowa eliptyczna do lancetowatej o silnie pęcherzykowej powierzchni i długości do 30 cm i szerokości do 5 cm. Kolor średnio zielony, na spodzie bardzo często brązowawy. Kwiatostany są bardzo rzadkie, okrywa kwiatostanowa skręcona spiralnie, żółtawa do ciemnoczerwonej. 
Uprawa: dość niewymagająca, średnie natężenie światła i żyzne podłoże jest dla niej wymagane. Woda miękka do średnio twardej. Temperatura: 24-26 stopni C. pH 6,5 - 8,0 
Zastosowanie: jako grupa roślin.
Moja ocena: wspaniała roślina akwariowa, godna polecenia.


Cryptocoryne parva
ZWARTKA DROBNA



Występowanie: Sri Lanka
Cechy: bardzo mała roślina kłączowa, liście w rozecie; blaszka liściowa z ogonkiem długości do 6 cm, eliptyczna do lancetowatej, pod wodą długości do 2 cm i szerokości do 0,3 cm, średnio zielona. Kwiatostany wynurzone. Okrywa kwiatostanu purpurowa.
Uprawa: niewymagająca, rosnąca bardzo wolno, cieniolubna, wymaga drobnoziarnistego podłoża do sadzenia, woda miękka do twardej. Temperatura: 23-28 stopni C. pH 6,0 - 7,8 
Zastosowanie: nadaje się doskonale do obsadzania większymi grupami pierwszego planu w skąpo oświetlonych miejscach. 
Moja ocena: zwartka godna polecenia.



Crinum calamistratum
KRYNIA RZEMIENIOLISTNA


Występowanie:Kamerun.
Cechy: liście wstęgowate, pofałdowane, ciemnozielone; roślina cebulowa o długości do 1 m i szerokości do 0,7 cm. Rzadkie w akwarium białe, pachnące kwiaty.
Uprawa: wymaga żyznego i głębokiego podłoża dla mocnych korzeni. Najlepiej jej nie przesadzać ze względu na powolny wzrost i wrażliwość na zmiany. Silny ruch wody - w pobliżu filtra - woda miękka do średnio twardej. Temperatura: 23-26 stopni C. pH 5,8 - 7,5
Zastosowanie: jako pojedyńcza roślina
Moja ocena: niezrównanie piękna roślina dla doświadczonych akwarystów.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania