ALARM NA POKŁADZIE= ATAK GLONÓW


Każdy akwarysta stanie przed problemem obecności glonów w akwarium wcześniej czy później. Glony mogą zarastać mało widoczne miejsca w zbiorniku lub wręcz przeciwnie zasłaniać grubą warstwą przednią szybę - co wygląda mało estetycznie.
Zdarzają się amatorzy, którzy twierdzą, że w dobrze utrzymanym akwarium nie powinno być glonów. Jednak prawda jest taka, że ich niewielka ilość świadczy o prawidłowej zawartości substancji odżywczych i odpowiednim oświetleniu. Nadmiar glonów oznacza, że równowaga została zachwiana i w zbiorniku pojawia się więcej mikroelementów - zwłaszcza fosforu - niż tego potrzebują rośliny. Taką sytuację wykorzystują organizmy plechowe, które zaczynają szybko się rozrastać dzięki łatwemu dostępowi do substancji odżywczych.
Przeciwdziałanie to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej ilości substancji na odpowiednim poziomie jak również wody dobrej jakości. Bezwzględnie należy uważać na nadmiar związków fosforu, które sprzyjają rozwojowi glonów. Najlepiej jest nie dodawać fosforu razem z nawozami. To właśnie ilość fosforu ogranicza wzrost roślin i glonów. Mała ilość fosforu ograniczy wzrost roślin ale też nie pozwoli na rozwój glonom. Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć - PAMIĘTAJMY O TYM :))
Po zakupie nowych roślinek do akwarium, należy w pierwszej kolejności oczyścić je z glonów. Najlepiej byłoby poddać je kwarantannie, po to, aby nie wprowadzić sobie nowego typu glonu.
Istnieją również metody działania promieniami UV oraz specjalnymi preparatami - czego osobiście nie polecam, bo to chemia. Poza tym glonów możemy pozbyć się naturalnymi sposobami, więc nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych.
Nadmiar glonów łatwo można kontrolować wprowadzając do akwarium ryby, które chętnie żywią się glonami. Należą do nich:
  • glonojad ancistrus;
  • glonojad złoty;
  • zbrojnik niebieski;
  • molinezja ostrousta;
  • otosek przyujściowy;
  • otosek zebra;
  • grubowarg albinos;
  • krewetki.

TYPY GLONÓW:


OKRZEMKI - świadczą o niedoborze oświetlenia i nadmiarze związków fosforanowych i azotanowych. Mogą wystąpić w miejscach mocno oświetlonych, pomimo że preferują słabe oświetlenie, przy rozruchu akwarium. Mają brązowy kolor i rozwijają się na szybach, roślinach, którym blokują dostęp do światła oraz na elementach dekoracyjnych. Należy pamiętać, żeby przy pozbywaniu się ich nie używać środków chemicznych, bo po ich ustąpieniu wracają ze zdwojoną siłą. Można się ich pozbyć wzmacniając oświetlenie. 

SINICE - świadczą o złej jakości wody, występują w zbiornikach z nadmiarem fosforanów i brakiem azotanów. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko, pokrywając wszystko zielonkawoniebieskim nalotem do tego stopnia, że roślina umiera. Sinice wytwarzają toksyny niebezpieczne dla ryb.

ZIELENICE - powodują zakwit wody (powstaje głównie przy stosowaniu oświetlenia słonecznego lub zbyt silnego sztucznego oświetlenia). Zakwit wody może być przyczyną zalepiania rybich skrzel oraz zmniejszania zawartości tlenu w wodzie. Można je usunąć poprzez filtrowanie wody drobnooczkowymi filtrami. Również można zastosować filtr zewnętrzny z lampą UV, która to zabije luźno pływające glony. 

KRASNOROSTY - mogą być niebieskawe, czerwonawe itp. Do akwarium dostają się z wodą lub z chorymi roślinami. Bardzo trudno się ich pozbyć. Atakują liście a ich zbyt duża koncentracja może powodować obumieranie roślin. Zaatakowane liście należy usunąć. Do walki z nimi dobrze sprawdzą się molinezje i kosiarki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania