środa, 14 stycznia 2015

AKWARIUM ROŚLINNE

AKWARIUM ROŚLINNE

PRAKTYCZNE PORADY 

Bujna roślinność, wspaniała aranżacja i brak glonów. Marzą o tym chyba wszyscy zakładający własne akwarium bez wyjątku. Jednym spełnia się to marzenie po większej lub mniejszej liczbie porażek, inni poddają się bez walki. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu biologii roślin i akwarium oraz konsekwencja przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych aby założenie i utrzymanie zbiornika roślinnego stało się niezbyt trudnym zadaniem.

Podstawową funkcją życiową roślin jest fotosynteza.
Zatem aby mogła przebiegać poprawnie niezbędne jest zapewnienie im podstawowych składników:

- wydajna filtracja
- żyzne podłoże
- wystarczającej mocy i dobrej jakości oświetlenie
- nawożenie dwutlenkiem węgla ( CO2 )
- nawożenie mikro i makro elementami.



NAWOŻENIE MAKRO I MIKROELEMENTAMI



Rośliny wodne pobierają substancje odżywcze zwłaszcza przez liście i w mniejszym stopniu przez korzenie. W wodzie kranowej tych składników jest zdecydowanie za mało. Dodatkowo do akwarium trzeba dozować odpowiednie ilości tych składników odżywczych.

Wyróżniamy dwie grupy tych substancji:

- mikroelementy:
magnez (Mg), wapń (Ca), żelazo (Fe), mangan (Mn), siarka (S), miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), cynk (Sn), miedź (Cu). Nie musimy mierzyć wszystkich wartości. Przy stosowaniu nawozów firmowych i doprowadzaniu do odpowiedniego poziomu żelazo możemy mieć pewność odpowiedniej ilości pozostałych mikroelementów zawartych w wodzi.

- makroelementy:
fosfor (P), potas (K), azot (N), magnez (Mg), siarka (S), wapń (Ca). Należy monitorować potas, azot i fosfor ponieważ ich niedobór lub nadmiar ma bardzo duże znaczenie dla niepożądanego rozwoju glonów. Zakres wapnia, magnezu i siarki jest bardzo szeroki. Stosunkowo jest ich bardzo dużo w wodzie kranowej.

OŚWIETLENIE


ODPOWIEDNIA ILOŚĆ ŚWIATŁA jest czynnikiem podstawowym determinującym wzrost roślin. Poza roślinami wybitnie światłolubnymi dla większości roślin wystarczająca ilość to zakres 0,6 - 0,8 W/l wody w akwarium. Pokaże Wam jak to obliczyć.
Moje akwarium ma 60l i jest oświetlane 3 świetlówkami o mocy 15W.

Obliczamy:
3 x 15W = 45W
45W : 60l = 0,75W

Zatem ilość światła jest wystarczająca. Schemat, który podałem odnosi się do źródeł światła jarzeniowego oraz HQI.

Kolejną, równie ważną kwestią jest JAKOŚĆ ŚWIATŁA, którą charakteryzuje temperatura barwowa wyrażana w Kelvinach.

W akwarystyce roślinnej najbardziej przydatne są te źródła światła o barwie dziennej 5000 - 6500 K ( biała barwa ), które bardzo dobrze odwzorowują barwę światła słonecznego oraz świetlówki mające światło wpadające w delikatny niebieski lub róż. Ich temperatura to zwykle 7000 - 10000 K. Można osiągnąć bardzo dobre rezultaty łącząc źródła światła z tych dwóch zakresów w stosunku 50/50%. W taki sposób oświetlony zbiornik będzie miał naturalnie odwzorowane barwy a jakość światła będzie dobra dla roślin.

W akwarystyce najbardziej wydajnymi i popularnymi źródłami światła są:

- świetlówki T5 i T8
źródła światła najczęściej stosowane w akwarystyce. Przy zastosowaniu kilku świetlówek, w zależności od wielkości zbiornika, jest on dobrze doświetlony nawet w dolnych partiach. Osobiście nie polecam starszych świetlówek typu T8 - z biegiem czasu świecą coraz słabiej. Natomiast świetlówki typu T5 dopóki świecą, świecą pełną mocą a dodatkowo mają większą moc w porównaniu do swojej "starszej siostry".

- żarniki HQI
zazwyczaj o mocy 70 i 150W. Nadają się do dużych i głębokich zbiorników - ich światło doskonale przenika w głąb wody. Dodatkowym atutem jest charakterystyczne falowanie wody widoczne na ścianie lub suficie pomieszczenia w którym znajduje się akwarium.

DOBÓR FILTRA


Najlepiej jest dobrać filtr o rozmiar większy od tego jaki podaje producent na opakowaniu. Filtr wydajny jest w stanie przefiltrować Nasze akwarium 3-4 razy na dobę. Objętość mediów filtracyjnych powinna kształtować się w zakresie minimum 2%-5% objętości wody w akwarium.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania