LEKSYKON AKWA OD 'A' DO' Z'

POSTANOWIŁEM OPISYWAĆ LEKSYKON AKWARYSTYCZNY W KTÓRYM PRZEDSTAWIĘ POJĘCIA ZWIĄZANE Z AKWARIUM ...


Akwarium-sztuczny zbiornik szklany, zwykle szklany,służący do hodowli zwierząt oraz roślin wodnych.
Często jest wyposażony w urządzenia podtrzymujące wymagane warunki środowiska wodnego ( temperatura,warunki oświetlenia itp.)
Przeznaczenie akwarium to:domowe-służące hobbystom i do dekoracji wnętrz.
Badawcze-użyte do celów badawczych,nauk.
Publiczne - czyli pokazowe..

Moim zdaniem wszystkie potrzeby możemy zaspokoić my hobbiści domowe naukowe i publiczne ;))))).

Akwarystyka - to wiedza, która dotyczy hodowli i pielęgnacji wolnych gatunków zwierząt i roślin w akwariach. Jest dość popularnym hobby. Współczesna akwarystyka jest pomocna w badaniach naukowych, jak również rozwija zamiłowania przyrodnicze oraz pogłębia wiadomości biologiczne, chemiczne, fizyczne i technologiczne. Bardzo często akwaria są otwierane w miejscach publicznych - stanowią wspaniałą atrakcję dla odwiedzających.
Pierwsze hodowle ryb w celach rozrywkowych lub też konsumpcyjnych prowadzono już , co najmniej 2500 lat temu Sumerowie. Na początku naszej ery Rzymianie, chowali ryby morskie w basenach domowych często połączonych bezpośrednio z morzem. Używali ryb w celach leczniczych na przykład używali drętw do okładów ciała, uzyskując w ten sposób efekt współczesnych elektrowstrząsów. Rozwój akwarystyki związany jest z rozkwitem nauk przyrodniczych w połowie XIX w. Po raz pierwszy słowa "akwarium" użył, w 1853 r., przyrodnik angielski P. H. Gosse. Również w tym samym roku zostało otwarte pierwsze publiczne akwarium w Regent's  Park w Londynie. Niespełna 3 lata później, po opublikowaniu artykułu Jezioro w szkle niemieckiego przyrodnika E. A. Rossmasslera, znacznie wzrosło zainteresowanie akwarystyką. Autor artykułu został nazwany ojcem akwarystyki. Pierwsze ryby egzotyczne jakie sprowadzono do Europy to wielkopłetwa i bojownika, które szybko zdobyły olbrzymią popularność.

Akcesoria- niezliczone drobiazgi,które ułatwiają życie akwarysty,przybory do pielęgnacji roślin,żyletki,taśmy,wiaderka,baniaki,kabelki,sitka,czyściki (własnej twórczości) i wiele innych pomocy hobbistów,ile głów tyle pomysłów.

Biokulki -substrat filtra

Czyścik do szyb - w sklepie są dostępne różne typy czyścików do szyb. Czyściki żyletkowe mają ostrze w postaci żyletki lub często równie ostrej metalowej płytki umieszczonej w dłuższym lub krótszym uchwycie.
Zamiast żyletki może tez być zeszlifowana krawędź z plastiku.
CDN.......

Elektrody - znajdują się często ( jako elektrody żelowe ) w urządzeniach pomiarowych i sterownikach, do długo- lub krótkotrwałego stosowania. Ważne jest, aby nie używane elektrody przechowywać w specjalnym roztworze oraz oraz kalibrowanie w roztworze wzorcowym. Co pewien czas konieczna jest wymiana elektrod na nowe, z powodu ich starzenia się.

Fajka akwarystyczna - przyrząd ze szkła lub tworzywa sztucznego podobny do fajki ( stąd ta nazwa ), który służy do bezpiecznego wyławiania zwierząt z akwarium. Chwytanie ryb, właśnie tym przyrządem, jest dla niech bezpieczne, gdyż nie powoduje naruszenia ochronnej warstwy śluzowej, a ryby pozostają w wodzie i nie są tym samym narażone na uwięźnięcie w oczkach siatki.

Filtr - jest to urządzenie napędzane powietrzem lub silnikiem, które przepompowuje wodę przez jeden lub więcej substratów filtracyjnych, po to by usunąć z niej zmętnienie filtracyjne. Więcej na temat filtrów: FILTR I JEGO ROLA W AKWARIUM

Gąbka - substrat filtracyjny

Grzałka - nie ma wbudowanego termostatu - w odróżnieniu od grzałki z termoregulacją. Dziś, w obudowie tytanowej i w połączeniu z elektronicznym regulatorem temperatury, stosuję się ją tylko w dużych akwariach i oczkach wodnych. Grzałki tytanowe są całkowicie odporne na złamania, dlatego też nadają się do ogrzewania zbiorników z dużymi rybami lub żółwiami.

Grzałka z termoregulacją - przypominające wyglądem probówkę urządzenie, to grzałka z wbudowanym termostatem. Najpopularniejsza do ogrzewania akwarium. Raz wyregulowana grzałka zapewni utrzymanie dokładnej temperatury w akwarium. Przed zamontowaniem grzałki z termoregulacją należy się upewnić, czy może pracować w pełnym zanurzeniu, czy też górna jej część powinna wystawać nad powierzchnię wody - i zastosować się do tego. Nie wszystkie te urządzenia posiadają obudowę odporną na stłuczenia, nie wszystkie też wyłączają się automatycznie z powodu przegrzania lub wyjęcia z wody. Z tego względu zawsze przed rozpoczęciem pracy w akwarium należy odłączyć zasilanie. Nie wolno wyjmować gorącej grzałki z wody ani jej zanurzać, gdy jest gorąca - najpierw musi wystygnąć. Grzałki dostępne są o różnej mocy: 25, 50, 100, 150 i 300 W. Oto zasada, którą należy się kierować przy doborze odpowiedniej mocy: do ogrzania jednego litra wody w ogrzewanych pomieszczeniach potrzeba 0,5 W, w nieogrzewanych 1 W. Dla zapewnienia równomiernego rozkładu ciepła, należy umieścić grzałkę w miejscu o intensywnym ruchu wody ( najlepiej w pobliżu filtra ). Konieczna jest ochrona grzałki lub nawet użycie grzałki w obudowie z tytanu, gdy w akwarium przebywają żółwie lub duże ryby.

HQI - skrót oznaczający lampy metalohalogenne, określenie handlowe. Mają wyższą wydajność świetlną oraz znacznie ulepszone widmo (widziane w ich świetle kolory są bardziej naturalne, a rośliny wykorzystują bardziej odpowiadające im światło) w przeciwieństwie do lamp HQL.
Wadami są wysoka cena zakupu jak również wyższe zużycie energii w porównaniu ze świetlówkami.
Zaletami są: naturalny wygląd świateł oraz cieni, stopniowe osiąganie pełnej jasności światła w ciągu 3-5 minut, dostępność modeli o dużej mocy (za ich pomocą można oświetlić akwarium aż do dna:)). Lampy HQI są dostępne o mocy: 70, 150 i 250 W, a nawet i wyższe. Do oświetlenia akwarium słodkowodnego nadają się głównie dwa pierwsze rodzaje. Lampy HQI oferowane są w różnych temperaturach barwowych  - dla akwarium słodkowodnego odpowiednie jest 6500 K (stopnie Kelvina). Zastosowanie lampy 10 000 K mogłoby doprowadzić do wzmożonego wzrostu glonów.
Lampy HQI starzeją się nieco szybciej niż świetlówki czy też lampy HQL.
Przy 12 godzinach świecenia dziennie, należy wymieniać lampy na nowe po około 9 miesiącach, Palników HQI trzeba używać z ochronną szybą UV (zetknięcie bardzo gorącego palnika z wodą spowodowałoby natychmiast jego pęknięcie.

HQL - to lampa rtęciowa. Ma wyraźnie gorsze widmo (żółtawy cień) i mniejszą wydajność świetlną w przeciwieństwie do lamp HQI. Lampy HQL mają za to dłuższą żywotność.

Inkubator - zestaw do hodowli artemii.

cdn...



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania